آشنایی با OneNote

یکی از شاهکارهای مجموعه Office 2007 نرم‌افزاری است به نام OneNote

به کمک این نرم‌افزار می‌توانید هر نوع اطلاعاتی را جمع آوری و سازماندهی و جستجو کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. وقتی می‌گویم هر نوع اطلاعات منظورم متن، عکس و ویدئو و صفحه وب و خلاصه هر چیزی است که فکرش را بکنید.

اساس کار این نرم‌افزار مثل دفتر یادداشت است، درست مثل دفتر یادداشت‌های خودمان. شما می‌توانید دفتر یادداشت به OneNote‌ اضافه کنید. مثلا یک دفتر برای کارهای شخصی و یک دفتر برای کارهای اداری و غیره. هر دفتر یادداشت می‌تواند چندین بخش داشته باشد که هر بخش به وسیله رنگ و عنوان خودش مشخص می‌شود و بالاخره هر بخش (Section) می‌تواند چندین صفحه داشته باشد.

در OneNote می‌توانید در هر جای صفحه که بخواهید تایپ کنید. می‌توانید هر تصویر یا فایلی را که بخواهید به صفحه اضافه کنید. می‌توانید جدول و نمودار بکشید یا لیست درست کنید. می‌توانید اطلاعات را از وب کپی پیست کنید یا حتی از بخشی از برنامه‌ای که در حال کار با آن هستید تصویر تهیه کنید. این همه قابلیت‌های OneNote نیست.

OneNote به کمک پردازش تصویر می‌تواند متون داخل تصاویر را تشخیص دهد و آن‌ها را به متن معمولی تبدیل کند. OneNote در کنار امکانات فوق‌العاده مربوط به تصویر امکاناتی برای ضبط صدا و ویدئو دارد. همچنین اگر از ویندوز موبایل روی تلفن یا پاکت پی سی خود استفاده می‌کنید می‌توانید از قابلیت‌های موبایل این نرم‌افزار استفاده کنید.

در OneNote هر چیزی را می‌توانید جستجو کنید. برای جستجوی بهتر می‌توانید اطلاعات را تگ گذاری کنید. این نرم‌افزار همچنین امکان جستجوی صوتی دارد. به جز این‌ها می‌توانید برای دفترچه‌ها یا بخش‌ها و صفحات مختلف کلمه عبور بگذارید. به همه این‌ها که گفتم کلی قابلیت کوچک دیگر هم اضافه کنید. مثلا OneNote یک ماشین حساب داخلی دارد که می‌توانید موقع نوشتن فرمول‌ها و اعداد برای محاسبه نتایج از آن استفاده کنید.

بخش مهم دیگری از قابلیت‌های این نرم‌افزار مربوط به توانایی به اشتراک گذاشتن اطلاعات است. شما می‌توانید به دفترچه‌های خودتان از چند کامپیوتر مختلف دسترسی داشته باشید، یا اطلاعات خودتان را با اطلاعات OneNote‌ دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین OneNote قابلیت ارسال اطلاعات به دیگر نرم‌افزارهای آفیس مثل Word, PowerPoint, Excel را دارد و می‌توانید با Outlook‌ ارتباط برقرار کنید و قرارها و کارهایتان را تنظیم کنید.

قابلیت‌های OneNote در نسخه ۲۰۰۷ آن‌قدر زیاد است که فقط خودتان باید آن‌ها را ببینید OneNote 2007 یکی از شاهکارهای مایکروسافت است که به همه توصیه می‌کنم از آن استفاده کنند.

منبع : Hyper Web

/ 1 نظر / 77 بازدید
لیمو زاده

سلام مطلبتون رو خوندم. استفاده بردم. وبلاگ مفیدی دارید. خوشحال میشم با هم تبادل لینک داشته باشیم موفق باشید