مفاهیم کنترل ، مدیریت پرو‍ژه و راهکار مدیریت پرو‍ژه سازمانی (EPM)
 
آخرین مطالب
 
صفحات

 شرپوینت یک پرتال اطلاع‌رسانی برای ذخیره و به روز رسانی حجم وسیع داده‌‌‌‌ها است. از این محصول  مایکروسافت می‌توان برای سایت‌‌‌‌های اینترنتی، اینترانتی و اکسترانتی  استفاده کرد. شرپوینت در سیستم مدیریت پروژه جامع یکی از نرم‌افزار‌‌‌های جانبی سیستم است که به اعضای تیم پروژه در امر ذخیره‌سازی و بایگانی تمام اطلاعات و سوابق اجرایی پروژه کمک می‌کند. همچنین با استفاده از شرپوینت می‌توان مستندات، وقایع، ‌ریسک‌‌‌‌ها و … را به هر فعالیت در پروژه نسبت داد تا در زمان مقرر بتوان به راحتی تاریخچه انجام فعالیت‌‌‌‌ها را مرور کرد.

آفیس شرپوینت پرتال سرور ۲۰۰۷ به کاربران، گروه‌‌‌‌ها، تیم‌‌‌‌های کاری و متخصصان امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات و یکپارچگی تیم را فراهم می‌کند.

شرپوینت شامل دو محصول زیر است:

  • آفیس شرپوینت پرتال سرور ۲۰۰۷
  • ویندوز شرپوینت سرویس ۳

ویندوز شرپوینت سرویس ٣ به طور نمونه توسط اعضای تیم، پروژه‌‌‌‌ها و سازمان ‌‌‌های کوچک و آفیس شرپوینت پرتال سرور ۲۰۰۷ برای اعضای تیم و پروژه‌‌‌‌ها با حجم بالای اطلاعات و سازمان‌‌‌‌های بزرگ و متوسط، طراحی شده است.

شرپوینت مجموعه‌ای از امکانات فوق‌العاده را در اختیار سازمان ‌‌‌ها قرار می‌دهد که با استفاده از آن می‌توان بیشتر فرآیند‌‌‌های یک سازمان را به راحتی پیاده‌سازی و اجرا کرد. از قابلیت‌‌‌‌های فوق‌العاده این فناوری همگرایی و هماهنگی آن با مجموعه Office است که آن را از تمام نمونه‌‌‌‌های مشابه متمایز می‌کند.

 

در ذیل برخی از مزایای استفاده از شرپوینت بیان شده است :

١.افزایش بازدهی تیم کاری با فراهم‌کردن ابزار‌‌‌های به اشتراک‌گذاری اطلاعات با کاربری آسان

با استفاده از شرپوینت می‌توان افراد را با اطلاعات و منابع مورد نیاز به یکدیگر مرتبط کرد. کاربران در این محیط می‌توانند به ایجاد فضا‌‌‌های کاری گروهی،‌ تقویم‌‌‌‌های کاری هماهنگ، سازماندهی مستندات و دریافت هشدار‌‌‌های مهم و موارد به روزرسانی با استفاده از ابزار‌‌‌های ارتباطی مانند اعلانات و اخطار‌‌‌ها بپردازند و الگو‌‌‌های بلاگ و صفحه‌های ویکی ایجاد کنند. کاربران سیار نیز با استفاده از به هنگام‌سازی برون شبکه‌ای می‌توانند به منابع اطلاعاتی دسترسی پیدا کنند.

٢. مدیریت آسان مستندات و اطمینان از ایجاد محتوای کامل و صحیح

شرپوینت با استفاده از مواردی مانند فعال‌کردن نیازمندی مستندات به غیر قابل دسترس بودن سایر افراد در هنگام ویرایش،‌ امکان مشاهده نسخه‌‌‌‌های مختلف مستندات، بازیابی نسخه‌‌‌‌های قبلی و ایجاد سطوح امنیتی بر روی مستندات، فضای مناسبی را برای مدیریت جامع مستندات فراهم می‌کند.

 

 


 

٣. تسریع کار کاربران

یکی از عوامل تسریع کار کاربران وجود رابط‌‌‌‌های کاربری بهینه است. Windows SharePoint Services 3.0 با داشتن مواردی مانند نما‌‌‌های پیشرفته و منو‌‌‌هایی که به آسانی امکان مرور میان سایت‌‌‌‌های شرپوینت را فراهم می‌کند باعث تسریع کار کاربران می‌شود. یکپارچگی با ابزار‌‌‌های کارا مثل برنامه‌‌‌‌های سیستم ماکروسافت آفیس باعث تسریع کار کاربران می‌شود، به عنوان مثال کاربران در سایت‌‌‌‌های شرپوینت می‌توانند با استفاده از برنامه‌‌‌‌های آفیس فضا‌‌‌های کاری را ایجاد،‌ مستندات را ارسال و ویرایش و تقویم‌‌‌‌ها را مشاهده و به‌روز‌رسانی کنند.

 ۴. امکان توسعه راهکار‌‌‌های مناسب برای فرایند‌‌‌های تجاری سازمان

با وجود فضای کاری استاندارد در Windows SharePoint Services و به کارگیری آسان قابلیت‌‌‌های این سیستم، ‌سازمان‌‌‌های مختلف در جستجوی راهکار‌‌‌هایی هستند که قابلیت توسعه و سفارشی‌سازی را در سریع‌ترین زمان فراهم کند. به همین منظور برای وظایف و فعالیت‌‌‌های مختلف تجاری الگو‌‌‌های خاصی در شرپوینت ارائه شده است. برخی از این الگو‌‌‌ها عبارتند از سیستم منابع انسانی، ‌سیستم مدیریت پروژه،‌ کتابخانه الکترونیکی و…

۵. ایجاد سریع و آسان محیط همکاری و به اشتراک‌گذاری اطلاعات

شرپوینت به سازمان‌‌‌ها و مدیران IT‌ امکان ایجاد و مدیریت محیط‌‌‌‌های کاری و ارتباطی با کمترین هزینه جهت طراحی، ‌پیاده‌سازی و پیکربندی را فراهم می‌کند. مقیاس سازمان جهت ایجاد محیط همکاری در کمترین زمان ممکن چندان تاثیرگذار نیست و سازمان‌‌‌ها در هر اندازه و مقیاسی قادر به ایجاد محیط همکاری در کمترین زمان هستند.

۶. کاهش پیچیدگی در تامین امنیت اطلاعات تجاری

شرپوینت محیط IT با کنترل‌‌‌های اجرایی پیشرفته امنیت منابع اطلاعاتی را افزایش می‌دهد، و در عین حال منجر به کاهش پیچیدگی‌‌‌‌ها و هزینه‌‌‌‌های مربوط به تعریف قوانین سایت، مدیریت سایت و پشتیبانی شده است. شرپوینت برای ایمن‌سازی اطلاعات مدیریت چرخه حیات سایت، از مزیت‌‌‌‌های کنترل‌‌‌هایی چون سطوح دسترسی تعریف شده برای اعضای سایت و محدودیت‌‌‌های ذخیره سازی استفاده می‌کند.

٧. فراهم‌کردن کنترل‌‌‌‌های سطح بالا برای امنیت منابع سازمان

هم‌اکنون سازمان‌‌‌های IT می‌توانند دسترسی‌‌‌‌های امنیتی را در سطح Document یا Item تعریف کرده و مدیران سایت‌‌‌‌ها، تیم‌‌‌‌ها و دیگر گروه‌‌‌های کاری می‌توانند با توجه به سطوح دسترسی تعریف‌ شده، اقدام به ایجاد محیط کاری و انجام وظایف خود کنند. دسترسی وراثتی در سایت‌‌‌‌ها و محتویات آن‌‌‌ها و قابلیت مدیریت غیر وراثتی هر محتوی در مقیاس کوچک، امکان مدیریت کامل محتوا را فراهم کرده است.

٨. به اشتراک گذاشتن فایل‌‌‌ها در یک سطح جدید با امکانات پیشرفته و قابلیت ذخیره حجم انبوه داده‌‌‌‌ها

شرپوینت فضا‌‌‌های کاری به وسیله مخزن ذخیره‌سازی مستندات و ابزار‌‌‌های بازیابی مانند تحویل گرفتن و تحویل‌دادن فایل‌‌‌‌ها، تاریخچه نسخه‌‌‌‌ها، متا دیتا‌‌‌های سفارشی و نما‌‌‌های دلخواه پشتیبانی می‌شوند. ابزار‌‌‌‌های جدید Recycle Bin به‌عنوان یکی از ابزار‌‌‌های بسیار کاربردی شرپوینت برای بازیافت محتوا و بهبود عملیات بازیابی و پشتیبان گیری استفاده می‌شوند.

٩. مقیاس پذیری آسان راهکار همکاری جهت رسیدن به نیاز‌‌‌های تجاری

مدیریت و پیکربندی شرپوینت به سادگی و به سرعت از طریق مرورگر‌‌‌های وب و یا برنامه‌‌‌‌های  Command-line امکان‌پذیر است. مدیریت Server Farms، سرور‌‌‌ها و سایت‌‌‌ها با استفاده از Microsoft.NET Framework 3.0  راهکار‌‌‌های اجرایی متعددی را برای کاربران فراهم کرده است.

١٠. ارائه یک زیر ساخت ارزشمند برای ایجاد برنامه‌‌‌‌های کاربردی تحت وب

شرپوینت یک چهارچوب عمومی برای مدیریت مستندات و ایجاد محیط همکاری ارائه می‌دهد که جهت ایجاد برنامه‌‌‌‌های کاربردی منعطف تحت وب یا شبکه‌‌‌‌های محلی یا وب سایت‌‌‌هایی که می‌توانند نیاز‌‌‌های مشخص یک سازمان را برآورده کنند، قابل استفاده خواهد بود.

 
:: برچسب‌ها:
ن : علی شهبا
ت : سه‌شنبه ۱۳۸٩/٥/٢٦
نظرات ()