مفاهیم کنترل ، مدیریت پرو‍ژه و راهکار مدیریت پرو‍ژه سازمانی (EPM)
 
آخرین مطالب
 
صفحات

یکی از نیازهای کاربران در هنگام استفاده از مایکروسافت پراجکت مشاهده وضعیت فعالیت‌های پروژه است. با استفاده از فرمول‌نویسی‌های متعدد و مختلف می‌توانید به نتایج مورد نظر و قابل قبول دست پیدا کنید. اما برخی از کاربران یا از فرمول‌نویسی و توانایی این بخش از نرم افزار آگاه نبوده و نمی‌توانند وضعیت فعالیت‌ها را مشاهده کنند و یا به دنبال آسان‌ترین راه جهت دستیابی به وضعیت فعالیت‌ها هستند. یکی از فیلدهایی که در نرم افزار به صورت پیش‌فرض وجود دارد فیلد Status است .

این فیلد در تمام نسخه‌های مایکروسافت پراجکت وجود داشته و مقدار آن بر اساس تغییر تاریخ وضعیت (Status Date) در هنگام به روز‌رسانی پروژه و زمانبندی مجدد فعالیت‌های تکمیل‌نشده به روز می‌شود. محاسبات در فیلد Status‌ به صورت خودکار انجام شده و اطلاعات موجود در این فیلد را نمی‌توانید به صورت دستی تغییر دهید.

وضعیت فعالیت‌های پروژه در این فیلد در 4 حالت ذیل دسته‌بندی شده‌اند:

فرض کنید تقویم کاری پروژه 6 روز کاری بوده و جمعه تعطیل می‌باشد و فعالیت 5 روزه‌ای دارید که از روز شنبه شروع شده و  در روز چهارشنبه به پایان می رسد. همچنین فرض کنید روزی که در حال تهیه گزارش وضعیت فعالیت هستید دوشنبه بوده که در واقع همان Status Date است. در این روز درصد پیشرفت فعالیت با توجه به گذشت سه روز از آغاز آن باید 60درصد باشد. در صورتی که عدد موجود در ستون  % Complete  بین 40 تا 60درصد باشد وضعیت نمایش داده شده در فیلد Status برابر با On Schedule بوده و چنانچه پائینتر از 40 درصد باشد Late خواهد بود.

علاوه بر نمایش وضعیت فعالیت به صورت متنی می توان از علائم گرافیکی جهت نمایش وضعیت استفاده کرد که در پست‌های بعدی توضیح خواهم داد.


1.  در جدول گانت چارت از زبانه Format در بخش Columns بر روی Insert Column کلیک کنید.

2.  از لیست فیلدها ،‌Status  را انتخاب کنید.

3.  از زبانه Project و در بخش Properties بر روی Project Information کلیک کنید.

4. در بخش Status Date تاریخ وضعیت را مشخص کنید.

5. فعالیت‌های پروژه و سپس پروژه را به روز‌رسانی کرده و در ستون Status وضعیت فعالیت‌ها را مشاهده کنید.

نکته مهم : به دلیل اینکه در این روش نمی‌توان از اطلاعات Baseline استفاده کرد نمی‌توان وضعیت برنامه‌ای و واقعی فعالیت‌ها را مقایسه کرد.

 

کلمات کلیدی : مایکروسافت پراجکت 2010 ، ماکروسافت پراجکت 2010 ، مایکروسافت پروجکت 2010 ، ماکروسافت پروجکت 2010 ، Microsoft Project 2010 ، آموزش نرم افزار کنترل پروژه ،‌ آموزش Microsoft Project 2010 ،‌‌آموزش مایکروسافت پراجکت 2010 ،‌‌‌ آموزش ماکروسافت پروجکت 2010
:: برچسب‌ها: مایکروسافت پراجکت 2010, microsoft project 2010
ن : علی شهبا
ت : سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱٢/۱
نظرات ()